Kastamonu Haberleri, Kastamonu Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

STM, milli teknolojiyle yerli nükleer sanayimizi geliştirmeyi hedefliyor

Savunma sanayisindeki tecrübe ve kapasitesini yerli nükleer sanayinin gelişimi için kullanan Savunma Teknolojileri ve Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM), İstanbul’da düzenlenen IV. Nükleer Santraller Zirvesi’ne katıldı. Savunma Sanayi İcra Komitesi kararı ile kritik teknolojileri Türkiye’ye kazandırma rolünü üstlenen ve nükleer sanayinin yerlileşmesi için çalışmalar yürüten STM, tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirilen milli gemi projesi MİLGEM’deki başarısının ardından, nükleer sanayinde de milli ve yerli teknoloji üretimi için çalışmalarına devam ediyor.

STM Genel Müdür Yardımcısı Murat İkinci, “Türkiye’nin en önemli milli savunma sanayi projelerinden biri olan MİLGEM’deki sanayileşme ve koordinasyon rolümüz nasıl milli ve yerli sanayimizin maksimum düzeyde katılımını sağlıyorsa, nükleer sanayi için de benzer yerlileşme modelinin uygulanabileceğini düşünüyor ve bu yönde çalışmalar yapıyoruz. 8-9 Mart 2017’de İstanbul’da düzenlenen IV. Nükleer Santraller Zirvesi’nde de Türk Savunma Sanayisi’nin geçirdiği dönüşüm sürecinde üstlendiğimiz öncü rol ile yerlileştirme, teknoloji transferi, standardizasyon, sertifikasyon konuları başta olmak üzere bu alanlarda sahip olduğumuz tecrübelerimizi paylaşıyoruz” dedi.

“Nükleer Enerji Santralleri projelerinde yerel kaynakların payını artırmak büyük bir çaba gerektiriyor” diyen İkinci, “MİLGEM projemize paralel olarak nükleer sanayide kullanılan teknolojileri de yerli sanayimizle birlikte geliştirmek üzere çalışıyoruz. Türk firmalarının olası yerelleştirme seviyesinin arttırılabilmesi için İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ana yükleniciliğindeki “Nükleer Enerji Santralleri için İhracat Odaklı Millileşme” projesinde İTÜNOVA TTO’ya Rolls-Royce ile birlikte ihtiyaç analizi kapsamında destek oluyoruz. Projemize İstanbul’dan farklı sektörlerde faaliyet gösteren 22 firma dahil oldu” diye konuştu.

STM, yerli sanayinin nükleer çalışmalarına yapabileceği katkıyı belirlemek için benzer bir projeyi Ankara’daki sanayi kuruluşları için de yürütmüştü.
 

Bir önceki yazımız olan Perakende satış endeksleri açıklandı başlıklı makalemizde haber, haberler ve perakende satış hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri