Kastamonu Haberleri, Kastamonu Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Ilgaz Dağı’nda ‘kış kurtarma tatbikatı’ yapıldı

Zorlu bir tatbikatı geride bıraktıklarını belirten Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ekrem Küçükbayram, afet ve acil durumlarda görevli kurumların birbirleriyle işbirliği ve müdahale kapasitelerini artırmak amacıyla tatbikat gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Tatbikat senaryosu kapsamında Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda sivil bir helikopter enerji hatlarına çarparak düştü. Düşmeye bağlı olarak enerji kesintisi nedeniyle teleferikte insanlar mahsur kalırken, bazı yerlerde de çığ meydana geldi. Kazayı uzaktan görüp yardıma gelen vatandaşlar ise sis ve tipi nedeniyle ormanlık alanda kayboldu. Kriz merkezine gelen ihbar üzerine ekiplerimiz olay yerine intikal etti” dedi.

Söz konusu tatbikatta ilk kez drone ile kriz merkezine anlık görüntü aktarımının gerçekleştirildiğini aktaran Küçükbayram, zorlu şartlara rağmen ekiplerin başarıyla tatbikatı tamamladığını belirterek, “Tatbikatta ilk defa drone ile kriz merkezine anlık görüntü geçildi. Bu sayede kriz merkezindeki yetkililer, 3 kilometre uzaklıktaki olay yerinde yaşananları anlık izledi. Tatbikatta ayrıca Kastamonu ve Çankırı AFAD ekipleri, karada ve suda gitme özelliğine sahip 8×8 amfibik araçları ilk defa kullanılarak personel ve kazazede taşındı” diye konuştu.

Tatbikatta 72 personelin katıldığını ifade eden Kastamonu AFAD İl Müdürü Küçükbayram, ekiplerin kazazede ve mahsur kalanlara 2 adet kar motoru, 2 adet UTV ve 2 adet 8×8 amfibik araçla müdahale ederek sahra hastanelerine sevk edildiklerini kaydetti.

Bir önceki yazımız olan Başkan Babaş, Keskinler Konağını ziyaret etti başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri