Kastamonu Haberleri, Kastamonu Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Fenerbahçe Basketbol Takımının başarısı hisse senedini nasıl etkiler

Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımının Avrupa Şampiyonluğunu elde etmesinin ardından gözler kulübün hisse senetlerine çevrildi. Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Tufan, Basketbol takımının zaferi moral kazandırsa da hisse senedinin daha çok futbol takımının başarısına ve gelirlere göre hareket ettiğini söyledi. Tufan, Basketbol takımının kupayı kazanması sonrası 1 Milyon Euro’luk bir gelir elde edeceğini sözlerine ekledi ve şöyle devam etti; Spor Toto Süper Lig’in sonuna yaklaşırken istediği performansı sergileyemeyen Fenerbahçe, Erkek Basketbol takımının Avrupa Ligi şampiyonluğuna ulaşması camianın yüzünü güldürdü. Avrupa ligi şampiyonluğu kulübe moral kazandırsa da, bilançonun ve hisse senedinin zayıf görüntüsü devam ediyor. 1 Haziran 2016 – Şubat 2017 dönmeleri arasında Fenerbahçe kulübünün zararı 113 milyon 342 bin lira oldu. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise zarar 75 milyon lira seviyelerinde yer alıyordu dedi.

Şampiyonlar Ligi daha çok kazandırıyor

Fenerbahçe hisselerindeki hareketlenmelerde Futbol takımının başarısının daha önemli olduğunu ifade eden Murat Tufan ; Fenerbahçe kulübünün hisse performansına baktığımızda ise yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 10’a yakın düşüş gerçekleştirdiğini görüyoruz. Özellikle Futbol takımının istenen performansı sergileyememesi ve bununla paralel gelirlerde yaşanabilecek azalış beklentisi hisse senedi etkileyen faktörlerin başında yer alıyor. Fenerbahçe Erkek Basketbol takımının Avrupa Ligini kazanması sonrası ödül olarak 1 Milyon Euro elde edecek. Ancak, Fenerbahçe Kulübünün basketbol takımı tüm sezon boyunca elde edilen gişe hasılatı, sponsor ve reklam gelirlerine rağmen 12 milyon TL zarar ediyor. Basketbol takımının zarar etmesinde en önemli neden olarak oyuncuların yüksek maliyeti gösterilebilir. Önümüzdeki sezon takip edilecek en önemli gelişmelerden biri basketbol takımının mevcut kadrosu zarara rağmen korunup korunmayacağı olacaktır. Önümüzdeki sezon daha düşük maliyetle kurulacak bir takım bilançoyu olumlu etkileyerek hisse senedindeki hareketliliği yükseltebilir. Ancak, yine de hisse senedi performansını belirleyecek olan etken futbol takımının başarısı olacaktır. Avrupa Futbolunda en üst düzey organizasyon olan Şampiyonlar Liginde ise kupayı elde eden yaklaşık 15 milyon Euro ve turnuva boyunca ise 50 milyon Euro kazanma potansiyeli taşıyor. Güne yüzde 1’e yakın primli başlayan Fenerbahçe hisse senedi için 33,5 – 34,00 bölgesi önemli destek olarak takip edilebilir. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde yükselişlerde 36,00 -38,00 bölgesi izlenebilir ifadelerini kullandı.
 

Bir önceki yazımız olan Merkez Bankasının toplam rezervleri azaldı 500 milyon dolar azaldı başlıklı makalemizde haber, haberler ve merkez bankası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri